جهت اخذ این مجوز باید شرایط و ضوابط مجموعه های تفریحی تعریف شده سازمان ملی استاندارد ایران را در مجموعه تفریحی پیاده سازی نمایید. همچنین مستنداتی که مورد تایید سازمان استاندارد باشد را باید تهیه و در اختیار بازرسان شرکت بازرسی قرار داده تا پس از بررسی آنها و همچنین بازرسی های نهایی از مجموعه نسبت به اعطای مجوز اقدام گردد. مدت زمان مورد نیاز جهت اخذ مجوز استاندارد به طور میانگین و تقریبی و با توجه به مساحت مجموعه تفریحی و تنوع تجهیزات و کامل بودن مستندات و مجموعه و در صورت نبود مشکلات اساسی مانند نبود سیستم اطفای حریق، دو ماه خواهد بود. در ادامه شرایط عمومی لازم جهت اخذ مجوز استاندارد را بیان خواهیم کرد.
1- نقشه چیدمان مجموعه تفریحی که در آن حداقل ابعاد کلی وسایل تفریحی، فاصله آنها تا حصار های پیرامونی و سایر وسایل تفریحی ، فاصله آنها تا حصارهای پیرامونی و سایر وسایل تفریحی و همچنین محل استقرار چاه ارت مشخص باشد.

 

2- دفترچه های محاسبات ترجمه شده تجهیزات شامل مستندات طراحی، محاسبات مورد نیاز و نقشه های فنی راهنما (شامل شناسنامه وسایل تفریحی) دستورالعمل ها( شامل بازدید های روزانه ، هفتگی، ماهانه و سالانه) نحوه راه اندازی و بهره برداری، نحوه نگهداری و تعمیر و تعویض ، ایمنی و اقدامات اضطراری، وظایف و شرایط اپراتوری و . .  .

3- ارائه تاییدیه سیستم ارت و محافظ جان مجموعه تفریحی از شخص حقیقی یا حقوقی دارای صلاحیت مطابق با فرم مورد نظر شرکت بازرسی. همچنین لازم است کلیه وسایل تفریحی به استثنا آن دسته وسایلی که با ولتاژ خیلی پایین کار می کنند و همچنین نرده ها و میله ها و همچنین تابلوهای برق و فرمان به سیستم ارت به منظور جلوگیری از خطر برق گرفتگی متصل گردند.


4-ارائه گواهی نامه آشنایی با الزامات اپراتوری و آشنایی با الزامات ملی 8987 و 11389 و قبولی ناظر فنی

5- تاییدیه آزمون های غیر مخرب هر وسیله مطابق با نظر طراح

6- تهیه تابلوهای بهره برداری طبق نظر طراح به صورت واضح و خوانا

7- نصب تابلوهای ورودی و خروجی به وسایل تفریحی

8- وجود مسیرهای خروج اضطراری از محوطه شهربازی مشخص بودن مسیر
9نصب و تجهیز مجموعه تفریحی به روشنایی اضطراری
10- تاییدیه مهندس محاسب مبنی بر تحمل سازه ساختمان در خصوص وسایل تفریحی مستقر در مجموعه تفریحی و همچنین بار حاصل از استفاده کنندگان

11- ارائه تاییدیه آتش نشانی برای مجموعه تفریحی

12- ایجاد قسمتی در نقشه چیدمان به عنوان قسمت اورژانس مجموعه تفریحی و تکمیل وسایل و تجهیزات کمک های اولیه

13- کلیه کابل های برق عبوری در محدوده 900میلی متری از هر قسمت متحرک وسیله بازی باید کاملاحفاظت شده باشد. پریز های برق باید روکش دار و محافظ دار بوده و از درجه حفاظت  IP2X  و در وضعیت روباز از درجه حفاظت IPX4 برخوردار باشند. صفحه کلیدها و تابلوهای برق باید مطابق استاندار  AS1319  دارای علائم ایمنی باشند. همچنین با توجه به استانداردهای مجموعه های تفریحی طراحی و نصب گردند.
14- شماره گذاری تمام کابین ها
15- جهت برخی محل ها تک نقطه ای تست های  غیر مخرب و تعیین گرید طبق نظر طراح ارئه گردد.
16- رعایت حداقل فاصله وسایل تفریحی نسبت به حصار های پیرامونی

17- تاییدیه ترخیص از شرکت بازرسی کننده (در برخی مواقع و برخی ادوات و تجهیزات مکانیکی باید هماهنگی شرکت بازرسی قبل از خرید دستگاه ها، بازرسی های خاصی توسط بازرسان شرکت بازرسی در مبدا انجام گیرد. همچنین جهت واردات باید شرکت بازرسی مجوز ترخیص کالا از گمرک را صادر نماید تا هنگام ترخیص با مشکلات قانونی برخورد نکرده و ترخیص کالا از گمرک با سهولت انجام گیرد.) جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص متن زیر را مطالعه نمایید.
کالاهای وارداتی به دو دسته کالاهای مشمول مقررات استاندارد اجباری و کالاهای غیر مشمول تقسیم بندی می شوند. جهت ترخیص کالاهای مشمول مقررات استاندارد اجباری از کلیه گمرکات کشور ارائه گواهی بازرسی (Certificate Of Inspection) ضروری می باشد. جهت صدور این گواهی باید کالای وارداتی مورد بازرسی قرار گیرد که به دو روش زیر قابل انجام است:

الف) بازرسی در مبدا

بازرسی پیش از حمل جهت ارزیابی انطباق کالا است که در مبدا ( قبل از حمل کالا) توسط یکی از شرکت های بازرسی تایید صلاحیت شده در حوزه و دامنه فعالیت متناسب با بازرسی محموله مورد نظر، انجام می شود. شرکت بازرسی پس از دریافت اسناد خرید کالا از طرف وارد کننده و با رعایت کلیه الزامات مندرج در استانداردهای ملی و بین المللی قابل قبول نسبت به ارزیابی انطباق کالا و صدور گواهینامه بازرسی   (COI) اقدام  می نماید.
ب) بازرسی در مقصد
در صورتی که بازرسی کالا در مبدا انجام نشده باشد، نمونه برداری در مقصد انجام شده و نمونه برای یکی از آزمایشگاه های همکار سازمان ملی استاندارد ایران ارسال می گردد و در صورت انطباق کالا با استاندارد های مورد نظر کالا قابل ترخیص می باشد.
18- نصب ضربه گیر در اطراف برخی از دستگاه ها
19- نصب حفاظ و نرده ها مطابق با الزامات استاندارد مجموعه های تفریحی

و...

استاندارد 1-8987

<bottom>http://standard.isiri.gov.ir/StandardView.aspx?Id=34020

نظر بدهید