تاریخچه صنعت شهربازی

   صنعت شهربازی در گذشته به صورت شهربازی های امروزی نبوده است. در شهر لندن در سال 1133میلادی، کارناوال هایی برگزار می شد که جنبه تفریحی داشتند. اما نسل جدید صنعت شهربازی، از زمانی شروع شد که شهربازی باکن واقع در شهر کلامینبرگ دانمارک در سال 1583میلادی راه اندازی شد. در بین سال های 1860تا1870دستگاه های بازی به شهربازی ها اضافه شدند که شروعی بر بازیهای هیجان انگیز در شهربازی ها بود. طی سالهای 1900تا 1910 وسایل چوبی به شهربازی ها اضافه شدند. اما پس از اینکه آتش سوزی هایی در این شهربازی ها اتفاق افتاد، تغییراتی در آن ها ایجاد شد و توسعه صنعت شهربازی در آمریکا تا سال 1935ادامه یافت که با شروع جنگ جهانی کمی این پیشرفت متوقف شد ولی پس از جنگ جهانی دوباره صنعت شهربازی رونق گرفت و شهربازی های سرپوشیده شکل گرفتند که جدیدترین نسل این شهربازی ها محسوب میشوند که مورد استفاده آنها بیشتر در فصل های سرد سال مثل پاییز و زمستان است تا مردم در فضایی گرم و با خیالی راحت به بازی و تفریح بپردازند. در ایران نیز تا اوایل سالهای دهه 50، شهربازی فان فار بهترین شهربازی تهران به شمار می رفت. بعدا شهربازی خرم، که بعدها به شهربازی ارم تغییر نام داد ساخته شد.

شهربازی های بزرگ ایران

   شهربازی های بزرگ زیادی در شهرهای بزرگ ایران در 40 ساله اخیر ساخته شده که صنعت شهربازی را در ایران گسترش داده است. از مهمترین این شهربازی ها می توان به پارک ارم تهران و پارک ملت مشهد اشاره کرد که نمونه های پیشرفت صنعت شهربازی در ایران به شمار می آیند. در ادامه چند نمونه از شهربازی های بزرگ ایران در شهرهای مختلف را برمی شمریم.

  • شهربازی بزرگ ارم در تهران: این شهربازی بزرگ که قدمتی در حدود 40سال دارد بزرگترین شهربازی ایران به شمار می رود. این شهربازی در سه بخش ساخته شده است که 74وسیله برای بازی در این شهربازی تعبیه شده است. همچنین بزرگ ترین باغ وحش تهران که حدود 110گونه جانور در آن وجود دارد و از جاهای بسیار زیبای تهران به شمار می رود. در این پارک یک دریاچه 9هکتاری هم وجود دارد که قایق هایی در آن تعبیه شده که میتوان در آن به قایقرانی پرداخت.

 

2-      شهربازی پارک ملت مشهد: این شهربازی در که در غرب شهر مشهد قرار دارد در وسعت زیادی ساخته شده است و کمتر کسی است که هنگام سفر به مشهد به این شهربازی بزرگ نرفته باشد و یا حداقل نام آن را نشنیده باشد. شهربازی پارک ملت مشهد، پربازدید ترین شهربازی ایران به شمار می آید. یکی از دلایلی که باعث شده است این شهربازی به این اندازه پربازدید باشد، قرار داشتن بلند ترین چرخ و فلک خاورمیانه در این شهربازی است . ارتفاع این چرخ و فلک 80 متر است و هنگامی که به بالاترین نقطه آن می رسید نمای کلی و زیبایی از شهر مشهد قابل رویت می باشد. علاوه بر چرخ و فلک، تجهیزات بازی و سرگرمی بسیاری در این شهربازی موجود است که از جمله آن می توان به کشتی صبا، سورتمه، تاب گردان،صندلی فضایی، تونل وحشت و ... اشاره کرد که باعث پیشرفت صنعت شهربازی در این شهر شده است .

 

  • شهربازی لونای شیراز: شهر شیراز را معمولا به باغ و بوستان های فراوان، سعدیه و حافظیه و فضاهای سبز زیاد و هوای بهاری مطبوع در فصل اردیبهشت، تخت جمشید و دروازه قرآن آن می شناسند، ولی شهربازی پارک لونای شیراز، برای گردشگران و خود مردم شهر شیراز چندین سال است که مکانی برای سرگرمی و تفریح آن ها شده است. این شهربازی در نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد و یکی از بهترین و زیباترین مکان های تفریحی این شهر به شمار می رود. جذابیت بالای این شهربازی بیشتر به دلیل منظره کوهستانی زیبای آن است . علاوه بر آن این شهربازی حدود 80 فضا و تجهیزات بازی دارد . به هنگام سوار شدن در چرخ و فلک آن، نمایی زیبا از شهر شیراز قابل رویت می باشد.

 

 

    • شهربازی شهر رویاهای اصفهان:
    • این شهربازی، بزرگ ترین و پیشرفته ترین شهربازی خاورمیانه به شمار می رود که توسط شرکت های چینی ساخته و راه اندازی شده است. این شهربازی بسیار نوساز و زیبا بوده، و بسیار شبیه شهربازی های معروف جهان می باشد. ساخته شدن شهربازی هایی از قبیل شهر رویاهای اصفهان، سبب پیشرفت صنعت شهربازی در این شهر و همچنین در ایران شده است. از بهترین و هیجان انگیز ترین وسایل بازی در این شهربازی ترن هوایی این شهر است که از نمونه های دیگر آن در شهر های دیگر کشور مهیج تر است.

 منبع: #بازی-سایت

نظر بدهید