چهار دسته ترامپولین (ترامبلین - ترامبولین - ترامبولینگ - ترامپولینگ ) با توجه به کاربری آن وجود دارد:

 1-  ترامپولین پارک یا  Park trampolines ؛ ترامپولین های مورد استفاده در پارک

 

2-ترامپولین های مسابقات یا ترامپولین المپیک یا Olympic trampolines

3-  ترامپولین های خانگی و مکان های شخصی یا Domestic trampolines

4- ترامپولین های مورد استفاده در مهد کودک و خانه بازی

 

 

ترامپولین های خانگی و ترامپولین های (ترامبولین یا ترامپولینگ یا ترامبولینگ)  مورد استفاده در مهد کودک و خانه بازی را می توان در یک دسته بندی قرار داد. همه این ترامپولین ها همان  Domestic trampolines  می باشند. برخی مدل ها به لحاظ اندازه و یا طراحی ظاهری زیبا، برای استفاده در مهد کودک و خانه بازی جذابیت بیشتری دارند.

حال ویژگی های هر یک دسته از ترامپولین ها را بطور خلاصه بررسی می نماییم.

ترامپولین پارک:

این ترامپولین ها برای استفاده عمومی در پارک و محیط های تفریحی عمومی و مطابق با استاندارد های مربوط به دستگاه های مورد استفاده در شهربازی طراحی و ساخته می شوند. این ترامپولین ها بصورت تخت های جدا ازهم با ابعادی در حدود 1.8*3.6 متر برای هر تخت ترامپولین ساخته می شوند و تعداد 4 تا 12 تخت معمولا کنار هم چیده می شوند. این ترامپولین ها در پارک ها معمولا بصورت 6 - 8 -10 یا 12 نفره استفاده می شوند. فنر مورد استفاده در این ترامپولین ها معمولا 25 سانتی متر طول دارند و تشک پرش آنها از نخ ایرانی و یا ترک بافته می شوند.

ترامپولین مسابقات:

به این ترامپولین ها، ترامپولین المپیک گفته می شود. دارای کیفیت بالاتری هستند و انعطاف پذیری بیشتری دارند و برای مسابقات مورد استفاده قرار می گیرند. این ترامپولین ها بسیار گران قیمت هستند.

ترامپولین های شخصی:

همانطور که ذکر شد این ترامپولین ها شامل:  ترامپولین های خانگی و ترامپولین های مهد کودک و خانه بازی می گردند که بطور کلی تحت عنوان:  domestic trampolines  شناخته می شوند.

به لحاظ ظاهری، این ترامپولین ها به شکل های مختلفی ساخته می شوند. ترامپولین ها دارای یک صفحه پرش یا تشک پرش هستند که توسط فنرهایی به فریم اصلی بسته می شوند. برخی ترامپولین ها دارای تور محافظ هستند و برخی فاقد آن.

از نظر شکل هندسی در شکل های: ترامپولین گرد یا ترامپولین دایره ای - ترامپولین های بیضوی یا اووال و ترامپولین های چهارگوش یا ترامپولین مستطیل طراحی و عرضه گردیده اند اما نوع دایره ای بیشتر متداول است و تقریبا همه عرضه کنندگان ترامپولین در ایران این نوع ترامپولین را عرضه می نمایند.

لازم به ذکر است که شکل دایره با توجه به فواصل یکسان از اطراف، به لحاظ علمی نیز بهترین شکل هندسی برای ایجاد جامپ یا پرش بیشتر بر روی ترامپولین می باشد.

ترامپولین های تاشو فضای کمتری را اشغال نموده و امکان جابجایی را تسهیل می تمایند.

طبیعی است ترامپولین با قطر بزرگتر پرش بیشتری دارد و با توجه به فضای بیشتر، به لحاظ فیزیکی امکان تحرک بیشتری را فراهم می نماید. از طرف دیگر بزرگ بودن ترامپولین خانگی، باعث اشغال فضای بیشتری می شود. برای رفع این مشکل، ترامپولین های 1.25 متر - 1.4 متر و 1.5 متری بصورت تاشو ساخته می شوند.

ترامپولین های دایره ای بزرگ برای استفاده در فضاهای خصوصی مانند باغ یا حیاط خانه بسیار مناسب هستند. بدیهی است هر چه ترامپولین (ترامبلین - ترامبولین - ترامبولینگ - ترامپولینگ ) بزرگ تر باشد، ورزشکار هیجان و شادی بیشتری را تجربه می کند. دو عامل محدود کننده در اینجا وجو خواهد داشت: فضا و قیمت. لذا اگر فضای کافی برای استفاده از ترامپولین های بزرگ تر را دارید، هزینه را مدیریت و ترامپولین بزرگ تر را برای ایجاد فضای گرم، شاد و پر هیجان برای خانواده خود تهیه نمایید.

اگر صاحب یک رستوران یا محیط تفریحی و تفرج گاه هستید، استفاده از یک ترامپولین دایره ای بزرگ در محیط تفریحی تان باعث افزایش رضایت مندی مشتریان تان خواهد شد. کودکان براحتی می توانند ساعاتی با خاطره خوش را در کنار والدین خود تجربه نمایند و بی شک به لحاظ اقتصادی نیز این رضایت به نفع شما خواهد بود.

#منبع: بازی سایت

 

نظر بدهید